Açılış 07:30 Kapanış 21:00

Hemen Ara

0212 419 38 63

Kombi Arızası ve Servis Talebi

0 Comments
servisimiz

Kombiniz aniden arızalandı mı? Peki bu durumda ne yapacaksınız? Müşterilerimizin bazıları böyle bir durumda önce kendileri müdehale edip, yapmaya çalışıyorlarmış. Oysa ki bu çok yalnış. Belki basit bir problem varken, siz bu durumu daha vahim hale getirebilirsiniz. Kimi müşteriler de arayıp telefonla dakikalarca teknik destekle çözmeye çalışıyorlar. Şunu kesinlikle hatırlatmalıyız ki, kombi mekanizması tıpkı bilgisayara benzer, teknik bir bakım olmadan, hiç bir tekniker arızayı telefonla tespit edemez. Etse de, yanılma payı 100/80 lerdedir.

Kombiniz de her hangi bir arıza ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey, hiç dokunmadan teknik destek talep etmektedir. Asla kapayıp, açıp bunu tekrar tekrar yaparak kombinizi iyice bloke etmeyiniz. Sonra teknik ekip geldiği vakit, arızanın ne olduğunu ve ne şekilde gerçekleştiğini belirterek, müdehale etmeden teknikerinizin arızayı tespit etmesine yardımcı olunuz. Ardından hangi parçanın problemli olduğu size belirtildiğinde; tespiti aksettirmeye çalışmayınız. Nihayetinde arıza tespiti hiç de kolay bir iş değildir. Sadece emek değil, aynı zamanda teknik ekip için zaman kaybıdır da. İstanbul trafiğini de lütfen gözardı etmeyiniz.

Arıza tespiti her firma için de ücretlidir. Öncelikle bunun tabi hakları olduğunu unutmayın. Eğer arızanın hangi parçadan kaynaklandığını öğrendiğiniz de, parçayı değiştiremeyecek olsanız da ya da fiyat teklifleri almayı düşünseniz de, lütfen gelen teknik elemanın servis ücretini ödeyiniz. Şu ayrıntının da altını çizmeliyiz ki; eğer arızalı parçayı gelen elmana değiştirirseniz zaten servis ücreti alınmamaktadır. Bu durumda sadece parça değişim ücreti alınır.

Lütfen kombinize iyi bakın ve bakım ve tespiti teknik iş olduğu için teknik ekibe bırakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button