Açılış 07:30 Kapanış 21:00

Hemen Ara

0212 419 38 63

Kombilerde Emniyet Termostatı Nedir?

2 Comments
termostat

Çok önemli bir konu emniyet termostatı konusunu bu makalemizde ele alacağız. Ne işe yarar özellikleri nelerdir tüm termostat başlıklarını aşağıda takip edebilirsiniz. Öncelikle konu sadece bilgilendirme amaçlı olup kullanıcıların bu denli önemli ve tehlikeli parçalara müdahale etmemeleri gerekir.

Kombiler de kaç emniyet termostatı vardır?

Genel olarak bir çok kombi markası 2 veya 3 emniyet termostatı kullanmaktadır. Ana eşanjör de kalorifer gidişi veya dönüşünde bulunan limit termostat bulunur. Biz bunun adına ”aşırı ısınma emniyet termostatı” diyoruz. Bir diğer limit termostat sadece bacalı kombilerde kullanılır baca çıkışında bulunan bu termostat baca çekişi için emniyet görevi yapar.

termostat

Limit termostatların görevi

Kalorifer hattında olan limit termostat cihaz olağandan fazla ısınması halinde devreye girer ve sistemi devre dışı bırakır. Böylece emniyeti sağlamış olur. Aşırı ısınmaya sebep olabilecek eşanjör tıkanıklığı, pompa kitlenmesi veya çalışmaması gibi veya 1 petek açık diğer peteklerin kapalı olması halinde de görülebilen aşırı derece ısınmada emniyet termostatı devreye girer.

Bacalı kombiler de baca borusuna bağlı olan baca termostatı baca çekişi düşük ve çekmemesi durumunda termostat sıcaklığın aşırı oluşması durumunda kombiyi emniyete alır.

Her iki termostat emniyet konumuna geçtiğinde cihazı çalışmaz. Reset de yapsak cihazı kapatıp açsak dahi limit termostat yenisi ile değiştirilmedikçe kombiyi devreye sokamazsınız.

Termostatın Önemi

İhmal ve yanlışlıkların kombi gibi tehlikeli cihazlarda nasıl bir felaketlere yol açtığını zaman, zaman televizyonlardan görüyoruz. Atık gazdan zehirlenen hayatları kaybeden bir çok insanın evlerde bulunan bu denli önemli cihazlarda yapılan veya yapılmış olan yanlışlıklardan dolayı hayatlarını kaybettikleri biliyoruz. Örneğin bacası iyi derecede çekmeyen bir cihazda sık, sık emniyet termostatı arızası yaşanmasından dolayı kombi servisi veya müşteri tarafından termostatı kısa devre yaparak devre dışı bırakırlar. Kısa devre olan limit termostat cihazın çalışmasına izin verir fakat emniyeti sağlamaz. İşte bu durum bacanın zaman içerisinde tamamen kapanması durumunda bir felaketi getirir. Bu yüzden asla, kesinlikle emniyeti sağlayan parçalarımızın çalışır olduğuna emin olmalıyız.

 

 

 

2 thoughts on “Kombilerde Emniyet Termostatı Nedir?”

  1. Geri bildirim: En iyi kombi markası hangisi Kombi alacam ne önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button